Próchnica zębów to choroba zakaźna!

Próchnica to choroba zakaźna, w przebiegu której tkanki tworzące zęby ulegają niszczeniu. Bezpośrednio odpowiedzialne są za to bakterie bytujące w płytce nazębnej, pośrednio - nasz tryb życia. Szkliwo zębów nie ma zdolności do regeneracji, tak więc kondycję swojej jamy ustnej (jeśli już doszło do próchnicy) można poprawić jedynie z pomocą stomatologa; leczenie ma na celu powstrzymanie procesu chorobowego i niedopuszczenie do konieczności wyrwania zęba. Co więcej, próchnica skutkuje nie tylko problemami z zębami - może być przyczyną groźnych chorób.

Aby doszło do rozpoczęcia procesu próchnienia zębów, "współpracować" muszą ze sobą cztery czynniki: aktywność bakterii, obecność cukrów, podatność zębów oraz odpowiednio długi czas. Bakterie odpowiedzialne za "sukces" próchnicy to pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus acidophilus) oraz paciorkowce (Streptococcus). Próchnicowym królem paciorkowców jest Streptococcus mutans, a jego pomocnikami S. salivarius, S. mitis, S. sanguinis, S. viridans i Enterococcus faecalis.

Uwaga! Nieleczona próchnica nie poprzestaje na zębach - zakażona krew przedostaje się do organizmu, w tym do serca. Może spowodować zapalenie mięśnia sercowego, które jest bardzo groźne dla zdrowia i życia, a także uszkodzenia nerek czy trzustki, rozwój miażdżycy i alergii. Próchnica u dzieci może przyczynić się do powstania wad zgryzu oraz opóźnienia pojawienia się zębów stałych.