Boli? Potraktujemy ból naszym laserem wysokoenergetycznym

Lasery wysokoenergetyczne to urządzenia coraz powszechniej wykorzystywane w renomowanych klinikach i gabinetach rehabilitacyjnych. Doskonale nadają się do leczenia stanów chorobowych głęboko położonych mięśni, ścięgien i więzadeł. Wywoływane efekty fotochemiczne, fotomechaniczne i fototermiczne wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz poprawiają natlenienie i odżywienie tkanek.
Laser wysokoenergetyczny jest urządzeniem o mocy nawet 50-krotnie większej niż powszechnie stosowane w różnych gałęziach medycyny tzw. zimne lasery. Emitowana przez nie energia charakteryzuje się zdolnością do stymulacji i regeneracji tkanek na poziomie komórkowym oraz wnikaniem nawet 12 cm w głąb ciała.

Zastosowanie w zabiegach rehabilitacyjnych lasery wysokoenergetyczne znalazły dzięki trzem istotnym efektom terapeutycznym możliwym do uzyskania za ich pomocą:
- efekt fotochemiczny – emitowana energia przenoszona jest bezpośrednio do struktur komórkowych, co skutkuje zwiększoną syntezą ATP (związku odgrywającego istotną rolę w wewnątrzkomórkowych procesach energetycznych) oraz przywrócenie równowagi metabolizmu komórkowego,
- efekt fotomechaniczny – wyzwala mechaniczne wibracje, które przenosząc się do wnętrza komórek stymulują drenaż limfatyczny,
- efekt fototermiczny – transfer ciepła do tkanek pobudza krążenie krwi, zwiększając tym samym dostawę tlenu i składników odżywczych.

Wśród wskazań do zabiegu laserem wysokoenergetycznym wymienić można m.in.
- zapalenie stawów,
- bóle kręgosłupa,
- łokieć tenisisty (epicondylitis),
- zerwanie mięśni,
- naciągnięcie wiązadeł,
- ostroga piętowa,
- zespół bolesnego barku,
- punkty spustowe (obszary w mięśniach w postaci zgrubień i guzków, które pod wpływem nacisku wywołują znaczne uczucie bólu).

Zależnie od miejsca na które oddziałuje laser, efektem terapii jest zmniejszenie bólu mięśni już po pierwszym zabiegu, ograniczenie obrzęków, stanów zapalnych i pobudzenie regeneracji chrząstek stawowych, a także zwiększenie dostarczania składników odżywczych przez układ krążenia oraz absorbcji produktów ubocznych przez układ limfatyczny.

Korzyści wynikające ze stosowania tej terapii:
– niezwykle dokładne celowanie w określony obszar terapeutyczny oraz głębokość tkanki,
– silne działanie przeciwbólowe bez konieczności stosowania farmakoterapii,
– możliwość uniknięcia interwencji chirurgicznej i wiążącego się z nią ryzyka wysoce pozytywne wyniki kliniczne,
– długotrwałe efekty.

Działanie lasera wysokoenergetycznego:
– uśmierzanie bólu,
– biostymulacja,
– działanie przeciwzapalne,
– działanie przeciwobrzękowe,
– rozszerzenie naczyń.

Serdecznie zapraszamy:
Poradnia Rehabilitacyjna i Gabinet Fizjoterapii, NZOZ Eskulap, Maszków ul. Królewska 49