Ćwiczenia czynne wspomagane

Ćwiczenia czynne wspomagane polegają na prowadzeniu przez specjalistę ruchu, którego pacjent nie jest w stanie sam w pełni wykonać. W tej formie rehabilitacji zaangażowanie i współpraca między fizjoterapeutą a osobą leczoną są niezwykle ważne. Rehabilitant jednak nie zastępuje całkowicie działania pacjenta, najbardziej oddziałuje na początku i końcu zakresu ruchu, kiedy istnieje potrzeba pomocy w wygenerowaniu odpowiedniej siły mięśniowej i bodźca do umożliwienia wykonania ćwiczenia samodzielnie. 
Istnieje także drugi rodzaj tych ćwiczeń – ćwiczenia samowspomagane. Są one możliwe do wykonywania całkowicie samodzielnie przez pacjenta, po odpowiednim instruktażu od fizjoterapeuty. Ważne jest wykonywanie ruchu w odpowiedniej płaszczyźnie i możliwie jak największym zakresie. Na czym polegają ćwiczenia tego rodzaju? Pacjent, nejczęściej wykorzystując siłę zdrowej kończyny lub kończyn, wspomaga pracę mięśni, które są słabe bądź niedowładne. Może to robić też za pomocą sprzętu takiego jak skakanki, laski czy system bloczkowy. 
Zarówno w ćwiczeniach wspomaganych, jak i samowspomaganych, bardzo ważny jest kontakt z fizjoterapeutą, aby jak najlepiej wykonywać gimnastykę i aby dawała ona jak najlepszy efekt.

Serdecznie zapraszamy:
Poradnia Rehabilitacyjna i Gabinet Fizjoterapii, NZOZ Eskulap, Maszków ul. Królewska 49