Zepsute niszczą serce i są zagrożeniem dla mózgu

Zaniedbane zęby to nie tylko ból i feler estetyczny. To również większe ryzyko miażdżycy, udaru mózgu, cukrzycy, a nawet przedwczesnego porodu.
Stan zapalny szybko przenosi się z jednej kieszonki do drugiej i zwykle obejmuje większość zębów. O ile samo zapalenie dziąseł możemy usunąć, starannie czyszcząc zęby oraz płucząc jamę ustną antyseptykami, o tyle zapalenie wszystkich tkanek przyzębia wymaga już poważniejszej interwencji. W znieczuleniu miejscowym usuwa się złogi bakteryjne; w przypadkach bardziej zaawansowanych konieczne bywa leczenie chirurgiczne – skomplikowane.
Stany zapalne w jamie ustnej, jako ogniska pierwotne, powodują, że bakterie przedostają się stamtąd do krwioobiegu i uszkadzają ściany naczyń krwionośnych. Wtedy łatwiej osadza się na nich płytka miażdżycowa. Zwężając naczynia, doprowadza - jeśli dotyczy to mięśnia sercowego - do zawału serca. Ponadto substancje wydzielane przez ognisko zapalne powodują większą krzepliwość krwi. Mamy wtedy gęstszą krew. Taka krew jest trudniejsza do przepompowywania dla serca. A po drugie - gęsta krew też ułatwia odkładanie się płytki miażdżycowej i... w konsekwencji mamy zawał serca.