O co chodzi z osoczem bogatopłytkowym?

O co chodzi z osoczem bogatopłytkowym?

Osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest na wielu polach, od medycyny estetycznej po ortopedię. Leczenie stawów przy jego pomocy staje się coraz popularniejsze. Jest to jeden z zabiegów możliwych do wykonania w naszej poradni ortopedycznej. Przy jakich dolegliwościach pomaga ostrzykiwanie, jak przebiega i po jakim czasie są odczuwalne efekty? Odpowiadamy.

 

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze to produkt krwiopochodny, bogaty w erytrocyty, leukocyty, płytki krwi, czynniki wzrostu oraz mikro- i makroelementy niezbędne do odżywiania komórek. Osocze bogatopłytkowe może zawierać od 2 do 9 razy więcej płytek niż ta sama objętość samej krwi. Jest ono pozyskiwane z krwi pobranej od pacjenta, któremu później zostanie podane, dzięki czemu ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej niemal nie występuje.

 

Na co pomoże ostrzykiwanie?

Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym jest skuteczne w leczeniu dolegliwości związanych ze stawami i ścięgnami, takich jak łokieć tenisisty, zapalenia stawów, ostroga piętowa, zwyrodnienia kolan, barków, bioder, dłoni itd.

Osocze przyspiesza regenerację tkanek, zmniejsza stany zapalne i bolesność, jednocześnie poprawiając ruchomość. Prozdrowotne działanie osocza zostało potwierdzone badaniami naukowymi.

 

Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem osocza?

Cała procedura jest stosunkowo prosta. Ból i dyskomfort podczas ostrzykiwania są kwestią indywidualną, jednak najczęściej nie są one dotkliwe. W pierwszej kolejności pielęgniarka pobiera od pacjenta odpowiednią ilość krwi, która trafi do specjalnej wirówki. Po odwirowaniu osocze bogatopłytkowe zostaje wprowadzone do strzykawki, a następnie ortopeda aplikuje je do wybranego stawu. Liczba wkłuć zależy od tego, który staw jest poddawany zabiegowi oraz jak rozległe jest jego uszkodzenie.

 

Po jakim czasie można zauważyć efekty?

Pierwsze kilka dni po badaniu mogą być odczuwalne dolegliwości bólowe i dyskomfort, może pojawić się opuchlizna i zaczerwienienie. Z tego względu przez dwa dni należy ograniczyć ruchy kończyny. Nie zaleca się także stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Do aktywności fizycznej należy powracać stopniowo.

Efekty ostrzykiwania kształtują się z czasem i największą ulgę zazwyczaj zaczyna się czuć po trzech tygodniach. Czasem zabieg wymaga powtórzenia, jednak zdarza się również, że pacjenci zauważają poprawę w krótkim czasie po pierwszym zabiegu.

 

Nasza poradnia ortopedyczna: KLIK

Rejestracja online: KLIK

Zostań naszym pacjentem: KLIK